Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Kamica dróg moczowy ma charakter nawrotowy. Działania profilaktyczne to, oprócz leczenia przyczyny kamicy, spożywanie dużej ilości płynów oraz stosowanie odpowiedniej diety.
Dieta w kamicy moczanowej
Rodzaje choroby podzielono według składu chemicznego kamieni występujących w obrębie układu moczowego. Wyróżnia się zatem kamicę: moczanową, szczawianowo-wapniową, fosforanowo-wapniową i fosforanowo-magnezowo-amonową. Do każdej z nich ustalone zostały odpowiednie zalecenia dietetyczne, których przestrzeganie może uchronić nas przed kolką nerkową.
Dieta, której zadaniem jest wspomaganie leczenia oraz zapobieganie nawrotom kolki, polega na zmniejszeniu kwasowości (alkalizacja) moczu. Zakłada więc unikanie produktów zawierających puryny, będące surowcem do produkcji przez organizm kwasu moczowego. Gdy jest go za dużo, wydalany jest przez nerki i przesyca mocz, zapoczątkowując tworzenie się kryształków, z których formują się kamienie.
W kamicy moczanowej unikać należy spożywania podrobów, śledzi, sardynek, czekolady, kakao, roślin strączkowych oraz zup gotowanych na wywarach mięsnych i kostnych.
W pożywieniu chorego na kamicę moczanową nie powinno zabraknąć owoców cytrusowych, soków owocowych, mleka, chudego sera czy miodu.
Dieta w kamicy szczawianowo-wapniowej
Ten, najczęściej występujący, rodzaj kamicy wywołany może być m.in. zbyt dużą ilością szczawianów w diecie lub ich zwiększonym ich wchłanianiem w przewodzie pokarmowym. Z tego powodu z jadłospisu powinny zostać wykluczone konserwy mięsne i rybne, produkty kiszone, mieszanki przypraw z glutaminianem sodu, rabarbar, szpinak, czekolada. W diecie pojawić się mogą soki owocowe, owoce cytrusowe, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz warzywa (ogórki, cebula, kukurydza).
Dieta w kamicy fosforanowo-wapniowej
W przypadku tego typu kamicy polecane są produkty zakwaszające: mięso, wędliny, pieczywo, ryby, makarony i kasze (gryczana, jęczmienna, pęczak). Unikać z kolei należy źródeł wapnia i fosforu, do których należą m.in.: mleko i produkty mleczne, jaja, nasiona roślin strączkowych, szpinak, szczaw, alkaliczne wody mineralne.
Dieta w kamicy fosforanowo-wapniowej
W przypadku tego rodzaju kamicy zaleca się zwiększenie spożycia warzyw bogatych w magnez. Warto włączyć do diety soki owocowe i cytrusy. Zrezygnować trzeba natomiast z mleka, mięsa i jego przetworów, nasion roślin strączkowych, produktów zbożowych oraz podrobów.
We wszystkich rodzajach kamicy unikać należy kostek rosołowych, gotowych sosów i zup, konserw mięsnych i rybnych.
Poza wskazówkami żywieniowymi istnieją również zalecenia ogólne, których należy przestrzegać niezależnie od rodzaju kamicy. Podstawą jest w tym przypadku odpowiednie nawadnianie organizmu (ok. 2,5–3,0 l dziennie) oraz ograniczenie stosowania soli kuchennej. Ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez odpowiednią dawkę aktywności fizycznej dostosowanej do stanu ogólnego (wieku i możliwości) chorego.
W leczeniu kamicy moczowej z małymi złogami, a także w profilaktyce kamicy pomocne mogą być również zioła lecznice. Bardzo korzystny wpływ na pracę układu moczowego wywierają nasiona kozieradki, ziele rdestu ptasiego, kłącze perzu, ziele skrzypu, korzeń lubczyka, łuski cebuli, ziele nawłoci. Można stosować je pojedynczo lub sięgnąć po lek, w składzie którego znajdziemy kompozycję tych roślin leczniczych, np. dostępny bez recepty lek Fitolizyna w formie pasty. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem, który określi, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania takich preparatów.
autor: Agnieszka Gotówka