Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Lubczyk ogrodowy znajduje zastosowanie nie tylko jako roślina lecznicza, ale także jako przyprawa! Możemy go spotkać m.in. w bardzo popularnej przyprawie do zup.
Skrzyp polny
Equisetum arvense
Skrzyp polny to roślina wieloletnia należąca do rodziny skrzypowatych. Występuje powszechnie w całej Europie, także w Polsce. Najczęściej można go spotkać na zboczach, przydrożach, łąkach. Jest uciążliwym chwastem. Surowcem zielarskim są pędy skrzypu polnego, które zbiera się od czerwca do września, a następnie suszy. Ziele skrzypu polnego zawiera takie składniki jak: flawonoidy i związki krzemu. Skrzyp jest wykorzystywany w farmacji, m.in. jako substancja tradycyjnie stosowana do wspomagania funkcji wydalniczych nerek.
Nawłoć pospolita
Solidago virgaurea
Nawłoć pospolita jest to wieloletnia roślina zielna, do 1 m wysokości. Jest to roślina powszechnie występująca w Polsce, można ją spotkać np. na polanach leśnych. Charakteryzuje się prostym, wielostronnym, wielokwiatowym kwiatostanem. Surowcem wykorzystywanym w farmacji jest ziele, które zbiera się w okresie kwitnienia.
Ziele nawłoci zawiera flawonoidy, saponiny, związki fenolowe. Dzięki działaniu moczopędnemu przyczynia się do prawidłowej pracy pęcherza moczowego i dolnego odcinka układu moczowego.
Lubczyk ogrodowy
Levisticum officinale
Korzeń lubczyka uzyskiwany jest z rośliny o nazwie lubczyk ogrodowy, która pochodzi z regionu Azji Południowo-Wschodniej, a konkretnie z terenów dzisiejszego Iranu. Lubczyk ogrodowy znajduje zastosowanie nie tylko jako roślina lecznicza, ale także jako przyprawa! Możemy go spotkać m.in. w bardzo popularnej przyprawie do zup. Surowcem farmaceutycznym lubczyku jest korzeń, czyli podziemna część rośliny. Korzenie zbiera się jesienią, następnie przecina wzdłuż i suszy się w temperaturze do 35°C. Korzeń lubczyka wykorzystywany jest w farmacji ze względu na działanie diuretyczne tzn. wspomagające funkcje wydalnicze organizmu.
Rdest ptasi
Polygonum aviculare
Jest to roślina zielna, jednoroczna lub dwuletnia. Występuje powszechnie na świecie, kwitnie od czerwca do października. Surowcem farmaceutycznym są nadziemne, ulistnione pędy rośliny. Zawierają one przede wszystkim flawonoidy, a także garbniki i krzemionkę. Zbiera się je w czasie kwitnienia i suszy w zacienionym miejscu.
Ziele rdestu ptasiego sprzyja eliminacji wody z dróg moczowych. Pomaga eliminować patogenne bakterie z układu moczowego oraz zmniejsza przylegania niektórych bakterii do ścian dróg moczowych.
Pietruszka zwyczajna
Petroselinum crispum
Pietruszka zwyczajna to bardzo dobrze wszystkim znana, i powszechnie występująca roślina. Choć jest znana większości z nas głównie ze swoich zastosowań kulinarnych, jest także używana w farmacji. Korzeń pietruszki zawiera olejek eteryczny oraz flawonoidy.
W farmacji surowiec ten jest wykorzystywany m.in. ze względu na to, iż wspomaga funkcje wydalnicze nerek.
Kozieradka pospolita
Trigonella foenum-graecumL.
Kozieradka pospolita to roślina zielna, jednoroczna. Pochodzi z rejonu Morzu Śródziemnego, w którym jest szeroko uprawiana. Surowcem farmaceutycznym są dojrzałe, wysuszone nasiona kozieradki pospolitej wyłuskiwane ze strąków. Zawierają one różne składniki, m.in. saponiny, flawonoidy i związki białkowe.
Brzoza brodawkowata, brzoza omszona
Betula pubescens Ehrh., Betula pendula Roth
Liść brzozy to surowiec zielarski pozyskiwany z dwóch gatunków tego drzewa: brzozy brodawkowatej oraz brzozy omszonej. Są to rośliny bardzo powszechnie występujące w Europie, w tym oczywiście w Polsce, oraz w Azji. W farmacji wykorzystuje się liście, które zbiera się w okresie letnim oraz suszy na powietrzu.
Liść brzozy wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerek.
Perz właściwy
Elymus repens
Perz właściwy jest przede wszystkim znany jako pospolity i dość uciążliwy chwast polny. W Polsce jest bardzo rozpowszechniony na terenie całego kraju. Roślina ta jest niezwykle odporna, dobrze radzi sobie nawet w niesprzyjających warunkach środowiska. Surowcem zielarskim perzu właściwego jest kłącze, które zbiera się wiosną lub jesienią.
Kłącze perzu jest tradycyjnie stosowane, aby wspomagać funkcje wydalnicze nerek.
autor: Lek. med. Jerzy Serafiński