Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Kamica dróg moczowych to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób układu moczowego. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Jej objawy są stosunkowo charakterystyczne i niestety – bardzo nieprzyjemne dla pacjenta. Kamica moczowa to często objaw jakiejś choroby lub zaburzenia, stąd istotne jest wykrycie jej przyczyny. Powstaniu złogów w układzie moczowym sprzyjają: częste zakażenia układu moczowego (ZUM), dna moczanowa, nadczynność przytarczyc, osteoporoza, choroba Leśniowskiego-Crohna, niektóre leki (suplementy wapnia, witamina D), dłuższe unieruchomienie. Charakterystycznym objawem kamicy jest kolka nerkowa. Chory odczuwa bardzo silny ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, promieniujący w kierunku spojenia łonowego, zewnętrznych narządów płciowych i wewnętrznej powierzchni ud. Towarzyszyć mu mogą nudności i wymioty, bladość skóry, parcie na mocz i częste jego oddawanie w niewielkich ilościach, krwiomocz, gorączka i dreszcze. Gdy pojawią się powyższe objawy, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista wykluczy inne choroby (np. kamicę żółciową, ostre choroby jamy brzusznej, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek) oraz zastosuje właściwe leczenie. Powinien również wskazać odpowiednie zalecenia profilaktyczne, których przestrzeganie pomoże zapobiec nawrotom choroby.
Postępowanie w przypadku kolki nerkowej
W przypadku wystąpienia kolki nerkowej bardzo ważne jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. W zależności od nasilenia bólu lekarz może zalecić leki wydawane na receptę lub sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Specjaliści mogą zlecić również stosowanie środków rozkurczających mięśnie gładkie. Ich działanie pomaga rozkurczyć moczowody, dzięki czemu kamień łatwiej (i szybciej) przeciśnie się przez drogi moczowe. W niektórych przypadkach ból złagodzić może działanie łagodnego ciepła (kąpiel, okłady).
O ile lekarz nie zaleci inaczej, w okresie napadu kolki nerkowej ważne jest wypijanie dużej ilości płynów, aby dobowa objętość moczu wynosiła ponad 2 litry. Najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną, unikać natomiast należy napojów gazowanych.
W przypadku kolki nerkowej wskazana jest aktywność fizyczna. I choć wydaje się ona mało atrakcyjna, gdy ból jest naprawdę dotkliwy, pomoże przesunąć i w efekcie wydalić wraz z moczem drobne kamyki, które najczęściej odpowiadają za tę dolegliwość.
Profilaktyka kamicy nerkowej
Szacuje się, że u 15 proc. chorych, którzy nie przestrzegają zaleceń lekarza, kolka nerkowa powraca w ciągu roku po pierwszym jej epizodzie. Dlatego jeśli nie chcemy nawrotu bólu związanego z kolką nerkową, powinniśmy skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza. Najważniejszą wytyczną profilaktyki kamicy jest odpowiednie nawadnianie organizmu. W celu zwiększenia ilości moczu (a tym samym jego rozcieńczeniu), oczywiście po właściwym nawodnieniu, można sięgnąć po łagodnie działające ziołowe środki moczopędne.
Korzystny wpływ na pracę układu moczowego mają takie rośliny jak: kłącza perzu, nasiona kozieradki, ziele nawłoci. Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania, warto sięgnąć po leki, które zawierają te zioła np. po Fitolizynę. Jest to lek w formie pasty, który zawiera kompozycję dziewięciu ziół o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym. Fitolizynę warto stosować w sytuacjach:
- jeśli w badaniu moczu zostanie stwierdzony tzw. piasek moczowy – piasek moczowy to małe kamienie, jeszcze zbyt małe, aby wywoływać dolegliwości bólowe. Ich wypłukanie, w którym może być pomocna Fitolizyna, zapobiega ich wzrostowi do rozmiarów, które mogą powodować objawy.
- profilaktycznie, co jakiś czas jeśli mieliśmy już atak kolki nerkowej. Regularne przepłukiwanie dróg moczowych pomaga w usuwaniu nadmiaru substancji, z których powstają kamienie moczowe.
By uniknąć ponownego ataku choroby, należy zadbać o regularną aktywność fizyczna. Schorzeniu sprzyja nie tylko nadwaga i otyłość, ale również siedzący tryb życia. W czasie ćwiczeń powinniśmy oczywiście pamiętać o częstym uzupełnianiu płynów.
autor: Agnieszka Gotówka